Rzeszów – serce Podkarpacia

Rzeszów jest jednym z szesnastu miast wojewódzkich w Polsce. Jest to miasto nazywane sercem regionu Podkarpacia. Rzeszów ma powierzchnię stu szesnastu tysięcy kilometrów kwadratowych, na których na co dzień żyje około stu dziewięćdziesięciu tysięcy osób. Chociaż do niedawna ten region Polski nie był popularnym miejscem, które odwiedzają turyści, z roku na rok liczba osób zwiedzających rośnie, a to wszystko dzięki wielu zabytkom, świetnej komunikacji międzymiejskiej oraz dzięki temu, że istnieje dobrze rozwinięta baza noclegowa. Noclegi w Rzeszowie –  – to nie tylko wysokobudżetowe hotele, ale również hostele, pensjonaty oraz agroturystyka.

Miasto ma świetne połączenia z każdym miejscem w kraju. Funkcjonuje tu port lotniczy Rzeszów-Jesionka, z którego odlatują samoloty do dużych miast całej Europy. Ze wspomnianym portem lotniczym połączony jest ośrodek kształcenia pilotów. Unikatowość tego ośrodka sprawia, że co roku do miasta przyjeżdżają chętni, którzy chcieliby uczestniczyć w tego typu szkoleniach. W Rzeszowie świetnie rozwinięty jest również transport kolejowy – działają tu dwie główne stacje oraz cztery dodatkowe, z których możemy odjechać między innymi do Warszawy, Krakowa, Szczecina czy za wschodnią granicę do Lwowa. W tym wojewódzkim mieście działają również prywatne firmy przewoźnicze, które kursują na trasach do Krakowa, Warszawy, Wrocławia i Lublina.

W Rzeszowie wyodrębnionych jest aż dwadzieścia dziewięć osiedli. W mieście wojewódzkim Podkarpacia funkcjonuje sześć wyższych uczelni – ich duża liczba powoduje, że z roku na rok liczba osób zamieszkujących miasto rośnie. Dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza Uniwersytet Rzeszowski, który swoich początków sięga tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego piątego roku, a działa na nim jedenaście wydziałów.

Rzeszów to ważny ośrodek kulturalny Polski. Obecnie jest tu jedna filharmonia oraz aż dziewięć teatrów, osiem kin, jedenaście muzeów o nietuzinkowych kierunkach oraz siedem bibliotek. Jednym z częściej odwiedzanych muzeów w Rzeszowie jest Muzeum Dobranocek, które ściąga tu nie tylko najmłodszych, ale również osoby dorosłe, które odwiedzając tę instytucję udają się w swoistą podróż do swojego dzieciństwa. W mieście tym znajdziemy również dwie synagogi – Staromiejską, która początkami sięga do tysiąc sześćset dziesiątego roku oraz Nowomiejską wzniesioną na przełomie siedemnastego i osiemnastego wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>