Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Gdy planujemy urlop w Małopolsce, zazwyczaj w pierwszej kolejności przeglądamy oferty bazy noclegowej Krakowa. Są jednak miejsca w okolicy, gdzie również możemy znaleźć ciekawe miejsca z atrakcjami turystycznymi w okolicy i dobrymi obiektami, gdzie zarezerwujemy dla siebie noclegi (). Wieliczka jest jednym z takich miast w okolicach Krakowa.

Muzeum Żup Krakowskich zostało założone w Wieliczce w roku 1951, a głównym inicjatorem jego powstania był Alfons Długosz. Jego wniosek poparły jednogłośnie Ministerstwo Górnictwa oraz Ministerstwo Kultury i Sztuki. Pierwszą rzeczą, którą wykonano był przegląd zebranych przez lata eksponatów i rozdzielenie ich do poszczególnych komór podziemnych, znajdujących się na trasie turystycznej w kopalni. Znalazły się tu nie tylko figury, posągi i obrazy, ale także urządzenia górnicze, które przez lata służyły do wyciągania na powierzchnię urobku. Muzeum jest jedynym na świecie miejscem, gdzie zobaczyć można kolekcję drewnianych maszyn wyciągowych, które służyły górnikom przed wynalezieniem silników parowych i elektrycznych. W muzeum znajdują się także zbiory dokumentów i książek poświęconych soli, a do archiwum przekazano wiele cennych map górniczych i geologicznych. Podziemna ekspozycja to największe w Europie muzeum znajdujące się pod ziemią. Eksponaty można tu oglądać na ponad siedmiu tysiącach metrów kwadratowych. Dodatkowo uruchomiono także ekspozycję na powierzchni. Znajduje się ona w średniowiecznym Żupnym Zamku. Wcześniej był on siedzibą żupnika, czyli głównego zarządcy całej kopalni. Pod jego opieką była nie tylko kopalnia w Wieliczce, ale także ta znajdująca się w nieodległej Bochni. W muzeum w zamku można podziwiać kilka stałych ekspozycji oraz również ekspozycje czasowe. Dotyczą one głównie historii samego miasta, kopalni jak i wydobycia soli. Znajdują się tu ciekawe eksponaty archeologiczne oraz bardzo nietypowa kolekcja solniczek. Podziwiać można także wystawy dotyczące geologii, kartografii oraz technik górniczych.

Gdy już jesteśmy na powierzchni, to warto wybrać się również do Pałacu Konopków stojącego nieopodal. Jest to późnobarokowy budynek, powstały pod koniec XVIII wieku. Innym pałacem, który warto zobaczyć jest Pałac Przychockich. On z kolei powstał w stylu neoklasycznym, w miejscu, gdzie kiedyś stał ratusz miejski. Przy okazji warto zobaczyć obydwa rynki w Wieliczce – górny oraz dolny. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>