Jarosławiec – w krainie bursztynu

Jarosławiec to urokliwa wioska rybacka, zmieniająca się w piękną i spokojną miejscowość wypoczynkową. Stałych mieszkańców jest tu niewiele ponad 300 i tak jak przed stuleciami, gdy założono tu osadę, trudnią się w dużej część rybołówstwem oraz połowem i zbieraniem bursztynu. Miejscowość z roku na rok przyciąga większą liczbę wczasowiczów, do których do dyspozycji jest zróżnicowana baza noclegowa (meteor-turystyka.pl / noclegi Jarosławiec), od skromnych kwater po luksusowe hotele.

To właśnie ze względu na bursztyn wiele osób decyduje się, aby wybrać spośród nadbałtyckich miejscowości właśnie Jarosławiec – a nuż uda się samemu znaleźć na plaży ciekawe okazy. Najwięcej jednak znaleźć go można po sztormach, a więc w okresie jesienno-zimowym. Chociaż samodzielne poszukiwanie bryłek wśród piasku na plaży daje dużo frajdy i zajmuje czas podczas wypoczynku na plaży, ciekawsze nawet będzie zobaczenie wszystkiego, czego można się dowiedzieć o „złocie Bałtyku” w mieszczącym się w Jarosławcu Muzeum Bursztynu. Prywatne muzeum nie ogranicza się do wystawienia eksponatów. W jego wnętrzach odtworzony został las bursztynowy sprzed 40 milionów lat, gdzie zobaczyć można w jaki sposób z żywicy powstawały bursztyny, jak wyglądały kolejne etapy tego procesu i jak różnorodne mogą być efekty. Zobaczyć można też wygląd kopalni, dawniej bowiem bursztyn czerpany był z podziemnych złóż – w wielu miejscach jest tak też dzisiaj, można więc w tej części wystawy zapoznać się z mapą występowania i sposobami pozyskiwania kopalnych żywic na świecie. Nie brakuje też niezwykłych przykładów brył, w tym licznych z inkluzjami zatopionymi we wnętrzu bursztynu.

Do miejsc, które warto odwiedzić należy też Galeria Rybaka w Jeziorzanach – kolejne prywatne muzeum, w którym zgromadzone zostały eksponaty związane z morzem, życiem i pracą rybaków. Zobaczyć można m. in. jak wygląda stanowisko nawigatora czy inne ważne elementy wyposażenia statków i łodzi. Odwiedzić obowiązkowo trzeba też latarnię morską – znajduje się w centrum miejscowości, nie sposób więc jej przegapić. Ciekawe tereny przyrodnicze, poza wznoszącym się nad plażą klifem, to przybrzeżne jezioro Wicko oraz wydmy charakterystyczne dla Wybrzeża Słowińskiego. Warto również zajrzeć do Aquaparku z zewnętrznym basenem, a z dziećmi wybrać się do parku linowego czy motylarni. W tej pięknej letniskowej miejscowości znajdziemy ośrodki wczasowej, pensjonaty i kwatery oferujące noclegi, Jarosławiec dysponuje też jednak hotelami, ośrodkami spa czy sanatoriami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>