Ciekawe budowle w Świeradowie-Zdroju

W niewielkiej śląskiej kotlinie na zboczach Gór Izerskich leży przytulne uzdrowisko Świeradów-Zdrój, które co roku przyciąga rzesze kuracjuszy, pragnących podreperować swoje zdrowie. Na gości czeka tu cała infrastruktura lecznicza, w tym ujęcia szczaw, ośrodek do kąpieli borowinowych, siłownie, sale gimnastyczne, baseny oraz solidna baza noclegowa (➤). Nie brak tu również ciekawie zaprojektowanego Parku Zdrojowego, po którym można sobie do woli spacerować.

Podczas pobytu w tym sympatycznym kurorcie warto także zwrócić uwagę na ciekawe budynki w okolicy. Funkcjonuje tu neogotycki kościół pod wezwaniem świętego Józefa (➤https://pl.wikipedia.org/wiki/sw,jozef), który dzięki swoim dwóm wieżom już z daleka rzuca się w oczy gościom. Szczególną atrakcję stanowi jego wystrój, w który wchodzą między innymi stare, zabytkowe organy, w których zastosowano ciekawe rozwiązania techniczne, dzwony kościelne, cztery witraże i dekoracyjna droga krzyżowa. Wiele z tych przedmiotów było sponsorowanych przez zamożną lokalną rodzinę Schaffgotschów. Podczas spaceru po kurorcie warto również zwrócić uwagę na zabytkowe chaty znajdujące się na przedmieściach, ponieważ stanowią one znakomity przykład typowej architektury łużyckiej. Część z nich powstała w technice przysłupowej, czyli związanej z użyciem systemu drewnianych filarów wspornych otaczających główną izbę domostwa. Inne chatki wykonano z kolei w technice wieńcowej lub mieszanej. Wszystkie wyróżniają się szczególnym urokiem oraz tworzą specyficzny nastrój, który pomaga w wyciszeniu się. Na terenie miasta znajduje się także niezwykła wieża Mon Plaisir, wybudowana tu przez hrabiego – pasjonata astronomii. Ponieważ ten człowiek był zbyt chory, aby chodzić po górach, skonstruował wieżę, żeby znaleźć się chociaż trochę bliżej ukochanych gwiazd. Ponadto, dzięki opłacaniu poddanych, którzy uczestniczyli w konstrukcji, hrabia pozwolił im w honorowy sposób zarobić na życie w okresie szczególnego ubóstwa w regionie. Obecnie wieża popadła w ruinę, ale nadal wygląda niezwykle urokliwie.

Turystom, którzy spędzają tu noclegi, Świeradów-Zdrój ma wiele do zaoferowania. Oprócz typowych obiektów uzdrowiskowych funkcjonuje tu również park widokowy i kolejka linowa. W miasteczku można zobaczyć liczne pomniki i groty, a także szereg ciekawych budynków, z których większość wiąże się ściśle z życiem tutejszych mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>